Pánové za pár měsíců nám to vypukne. Ptáte se co? No přece plesová sezóna. A proto není na škodu si zopakovat základní pravidla společenského chování, a především pravidla správného společenského oblékaní můžu na slavnostní události (ples).

Máte na pozvánce na ples či jinou významnou společenskou událost dresscode black tie?

Gentlemani ovládající angličtinu hbitě přeloží černá kravata, a to jsme právě vedle. Za tímto názvem se schovává pojem smoking (více si o smokingu můžete přečíst v úvodním menu našich stránek) a ke smokingu patří vždy motýlek. Takže pozor, ne černá kravata ale černý motýlek.  A máme-li motýlek musíme mít samozřejmě frakovou košili. Pro méně znalé je to košile bílé barvy s malými špičatými ohnutými límečky. Tato slavnostní společenská košile bývá na manžetové knoflíčky.

A k dokonalosti nám zbývá jen správné obutí a tím ke smokingu jsou tzv. lakovky. Černé, kožené boty s výrazným leskem.

Tímto zcela splníte podmínku pozvánky, která zní „black tie“. Pokud byste na takovou akci přišli v běžném, byť tmavém obleku jeto určitý druh opovržení vůči pořadateli akce a sám se budete také na takové akci špatně cítit.

A co běžný ples?

V tomto případě se zcela vyvarujte světlých obleků. Tmavý společenský oblek, správně zvolené velikosti, dobře padnoucí a také ze správně zvolené látky bude zárukou skvěle prožité společenské události.

Součástí obleku je také společenská košile. Můžete volit z klasických barev jako je bílá nebo champagne, ale na běžný ples je možné volit i pastelové barvy košile a vše doplnit vhodnou kravatou a sladit s např. s barvou šatů Vaší partnerky.

Zbývá nám jen kvalitní kožená obuv. Vyvarujte se jiných kombinací obuvi než společenské ( někdy vídáme tzv. celebrity, které si k obleku zvolí sportovní obutí ).Tak vážení gentlemani NE a ještě jednou NE.

Nyní jsme na ples správně oblečeni a jde o to si ples správně užít a také zachovávat správná pravidla chování gentlemana na plese:

  • Pravidlo číslo jedna – příchod na ples a odložení kabátů v šatně. Je naprosto nepřípustné si kabát nosit do sálu a dávat si ho na židli.
  • Pokud si chceme ples opravdu užít, přicházíme včas. Je to určitá slušnost i vůči pořadateli akce a také z důvodu, že pořadatel často osobně vítá přicházející páry.
  • Každý kvalitní ples začíná předtančením, a to je dobré již sedět na svých místech v sále a nerušit tanečníky např. vyhledáváním svého místa na sále.
  • Přicházíte-li ke svému stolku, který je již částečně obsazen nezapomeňte se svým neznámým spolu přísedícím představit. Ples není jen tanec, ale také spousta konverzace.
  • Správný gentleman již ví, že ke stolu si sedá jako první dáma a poté může usednou pán.


Více už Vás nebudeme rušit a přejeme Vám příjemnou zábavu a co nejvíce protančení tanečních sérií.

Nevíte si rady?

Není nic jednoduššího než nás kontaktovat a sjednat si schůzku.
Rádi vám se vším pomůžeme.